Aplikasyon

Aplikasyon krokisi nedir sorusunda kastedilen aplikasyon kelimesi en temel anlamıyla sınır veya yer tespiti anlamına gelir.

Aplikasyon Nedir?

Aplikasyon tarla, arsa, bahçe, zeytinlik gibi taşınmaz malların sınır noktalarının GPS denilen hassas cihazlarla arazide işaretlenmesi demektir.

Aplikasyon Krokisi Nedir?

Lisanslı Harita Mühendislik Bürolarınca yapılan, tescil edilmiş paftalardan alınan köşe noktalarının, arazide zeminde hassas bir şekilde yerlerinin belirlenmesi akabinde düzenlenen resmi evraktır.

Tüm Kamu Kurumları tarafından itibar edilen LİHKAB lar tarafından hazırlanan resmi belgedir.

Aplikasyon Kime Yaptırılır?

Temel haritacılık hizmetlerinden biri olan Parsel Aplikasyonu harita mühendisleri tarafından yapılmakla birlikte birçok kamu kurumu, belediyeler ve mahkemeler resmi belge niteliğinden dolayı, Sulh Hukuk Mahkemesinde yemin ederek LİHKAB yetkisi almış Lisanslı Harita Mühendislerince yapılmasını istemektedirler.

Parsel Aplikasyonu İçin Gereken Evraklar Nedir?

 1. Taşınmaz malın güncel tapu senedi veya tapu kayıt örneği.
 2. Gayrimenkul sahibinin kimliği ya da vekilinin vekâletname örneği ve kimliği.
 3. Talep sahibi şirket, vakıf, dernek veya kooperatif temsilcisi ise, işin yapılabilmesi için yetki belgesi, imza sirküleriyle temsilcinin kimliği.
 4. Gayrimenkul sahibi ölmüşse, talepte bulunan kişinin mirasçı olduğunu gösterir veraset belgesiyle kimliği istenmektedir.

Aplikasyon Ne İçin Yapılır?

Birden fazla nedeniniz olabilir.

 1. Yeni alacağınız arsanın köşe noktalarını görmek
 2. Gayrimenkulünüze bina yapmak istemek
 3. Mahkemeye evrak sunmak için
 4. İmar, ruhsat işlemleri için

Aplikasyon Nereden Yapılır?

Eskiden Kadastro Müdürlüklerince yapılan işlemler şimdilerde Lisanslı Harita firmalarınca yapılmaktadır. Firmamız TKGM den lisans alarak Kamu adına iş yapmaya yetkilendirilmiş Lihkab firmasıdır.

Kadastro Masrafı Ne Kadar?

Kadastro Müdürlüğüne, Vergi Dairesine veya başkaca herhangi bir kuruma ödeme yapılması söz konusu değildir. Tüm masraflar tek elden Lihkab ofisine ödenir. Lihkab ofisleri sizin adınıza tüm vergileri, harçları, döner sermaye ücretlerini öder.

Aplikasyon Krokisini Kim Hazırlar?

Lihkab tarafından yapılır. Lihkab dan alınan Kroki resmî belge yerine geçer.

Aplikasyon Krokisi Kaç Yıl Geçerli?

Mevzuatta süre 6 ay olarak geçer ama parsel de bir değişiklik olup olmadığı Tapu-Kadastro müdürlüğünden kontrol edilmelidir. Değişiklik varsa 1 günlük Aplikasyon Krokisi bile geçersiz olur.

Aplikasyon Krokisinde Neler Bulunur?

 1. Parsel köşe noktaları
 2. Parsel içindeki binalar
 3. Parsel çevresindeki binalar
 4. Bahçe Duvarları
 5. Yollar

Elektrik Direği gibi sabit tesisler bulanabilir

Aplikasyon Krokisi Ücreti Nedir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasının görüşünü de alarak yeni ücretleri her yıl belirleyerek internet sitesinde ilan eder.

Aplikasyon Krokisi Zorunlu mu?

Ruhsat alacaksanız zorunludur. Mahkeme de parselinizle ilgili bir işlem yapacaksanız zorunludur.

Arsa Aplikasyonu Nedir?

Arsa niteliğindeki gayrimenkulünüzün köşelerinin bu işi yapmaya yetkili Lihkab bürolarınca cm mertebesinde arazide gösterilmesidir.

Parsel Aplikasyonu Hangi Yöntemlerle Yapılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte eskiden çok farklı yöntemlerle yapılan Aplikasyon işlemi, günümüzde sadece Uydudan GPS dediğimiz elektronik cihazlarla yapılıyor. Yapılaşmış alanlarda ise Uydudan kaynaklı hataların olmaması için ölçüm aletleriyle GPS den alınan koordinatlar gösteriliyor.

Aplikasyon Koordinatı Nedir?

Son kesin net koordinat anlamındadır. Koordinat değerlerinin Kadastro Müdürlüğünce kontrolü sağlanarak arşivde muhafaza edilir. Her bir koordinat değerinin ücreti vardır.

Klasik Paftalarda Aplikasyon Nasıl Yapılır?

Paftalar kendi aralarında ölçeğine, üretim yöntemine, kullanılan koordinat sistemine göre veya koordinatsız pafta olmasına göre farklı çeşitlerde karşımıza çıkabilir. Sonuç olarak tüm paftalar üretim tekniğine uygun olarak son kullanılan sisteme çevrilir.

Röperli Aplikasyon Krokisi Nedir?

Parsel köşelerinin, sabit noktalara olan uzaklıklarının yazılarak sonrasında kaybolması durumunda teknik personel ve hassas GPS cihazı olmaksızın bulabilmesini sağlayan krokidir.

Aplikasyon Projesi Nedir?

Aplikasyon Krokisi bazen Aplikasyon projesi olarak telaffuz edilir. Çoğu zaman ruhsat projesinin altlığı olduğu için bu şekilde adlandırılır.

Aplikasyonla alakalı aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Bu işleme ihtiyacınız varsa şehrinizdeki Lihkab ofislerinin telefon numaralarına ulaşmak için burayı tıklayın.

Sade ve Öz şekilde Videolu bir anlatım arıyorsanız Doğan Kurt kanalının APLİKASYON KROKİSİ NEDİR? videosunu izlemek için tıklayın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir